Jak zabezpieczyć przejazd podczas trudnych warunków pogodowych?
- Szczegóły
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zabezpieczane są dojazdy ciężkiego sprzętu do miejsc odległych od asfaltowych dróg. W środku pól i łąk stawiane są farmy wiatrowe, sceny na plenerowe festiwale, a także budowane nowe obiekty mieszkalne i przemysłowe. Każdy z nas widział, jak w grząskim błocie czy śniegu potrafi zakopać się zwykłe auto osobowe. Jak więc podczas ulewy przez las lub pole może przejechać załadowana towarem ciężarówka? Sprawdźmy!
Czym są drogi tymczasowe?
Przy planowaniu inwestycji w trudnym terenie i w trudnych warunkach pogodowych korzysta się z tzw. dróg tymczasowych. Układa się je z elementów z wytrzymałego tworzywa. Poszczególne elementy łączą się ze sobą w prosty i szybki sposób, dzięki czemu przygotowanie dojazdu dla ciężkich sprzętów nie jest czasochłonne. Płyty jezdne mogą znosić obciążenia nawet do 150 ton, dzięki czemu zbudowane z nich drogi tymczasowe cierpliwie znoszą nawet przejazdy ciężkiego sprzętu budowlanego.
Z czego buduje się drogi tymczasowe?
Jeszcze jakiś czas temu najpopularniejszym materiałem do budowy tymczasowych dróg były płyty betonowe. Są one jednak bardzo ciężkie, w związku czym problematyczne podczas montażu i transportu.
Obecnie coraz częściej korzysta się z płyt jezdnych z polietylenu. To tworzywo niezwykle wytrzymałe (zwłaszcza polietylen o ultrawysokiej masie molowej), a przy tym – bardzo lekkie.
Przy jednym załadunku można więc przewieźć dużą liczbę płyt. Co ważne, drogi tymczasowe z polietylenu pozostają niewrażliwe na działanie warunków atmosferycznych i związków chemicznych znajdujących się w ziemi. Nasza firma dodatkowo dba o to, by były one produkowane z surowców przyjaznych środowisku i nie stanowiły dla niego dodatkowego obciążenia. Drogi tymczasowe wykorzystuje się nie tylko przy budowach, ale również w pracach leśnych, zapewnianiu przejść/przejazdów w trudnych warunkach pogodowych (cechują się one antypoślizgowością), czy podczas organizacji imprez plenerowych.